Ép testben ép lélek! Ép lélekkel az ép testért!
Sokszor beszélünk az egészségünk fontosságáról: szólásaink, közmondásaink között is találkozunk a témával, viszont Magyarországon mégsem alakult ki sem a fizikai egészségmegőrzés, sem a mentális egészség ápolásának kultúrája.
Miközben a 21. században a nyugati kultúra többségében már elismerték, hogy a test mellett a lélek ápolása is fontos, ha egy egészségesebb társadalmat szeretnének építeni, addig nálunk az az amúgy is alulfinanszírozott egészségügyben nagy a szakemberhiány, és egyre nyíltabban szervezi ki ezt feladatot az állam a magánszektorba. Ez a „kutyulék”, ahogy a miniszterelnök fogalmazott, a fizikai egészségmegőrzés kiszervezése mellett egyáltalán nem foglalkozik a mentálhigiénés problémák kezelésével, sokszor úgy tűnik, mintha nem létezőnek tartaná ezeket a problémákat. A tendenciát figyelve nemhogy közelednénk a 21. századi komplex egészségügy kialakításához, sokkal inkább a középkor felé haladunk. Ebben is.
Hogyan is áll az ország egészsége?
Az európai átlagot nézve a magyar az egyik legpesszimistább nemzet, a társadalmunk legalább 13%-a diagnosztizáltan szenved valamilyen mentális problémával, a szűrések számát tekintve sem állunk jól, és a várható élettartam sem növekszik úgy, mint nyugati szomszédainknál. A munkahelyi stresszt megélők száma évről évre nő, jelenleg ez a szám 29 százalék. A magyar felnőtt lakosság 24%-a elhízott, és ha ehhez hozzáadjuk a túlsúllyal élőket, akkor ez a szám eléri a 60 százalékot. Amennyiben az országot valóban vissza szeretnénk adni a fiataloknak, úgy el kell kezdenünk az egészségmegőrzéssel kapcsolatos kultúránkat fejleszteni, hogy a következő generációt hozzásegítsük egy tudatosabb életmód kialakításához. Hosszútávú munka, de ahhoz, hogy mindeközben a lakosság egészségi állapota ezekben az időkben is javulhasson, egyúttal a prevenció felé is kell fordulnunk.
Itt az ideje cselekedni!
A népességfogyással és elvándorlással együtt egyre nehezebb fenntartani egy működő gazdaságot és nyugdíjrendszert. Az életminőségünk javításának érdeke mellett el kell ismernünk, hogy gazdasági előnyökkel is bírna, ha a magyar társadalom egészsége sokkal jobb állapotban lenne. Terhet vennénk le az egészségügyről, a munkavállalók megbetegedésének száma csökkenne és nem elhanyagolható érv, hogy talán az életkedv is visszatérne hazánkba. És ha már szóba került az életkedv, akkor szenteljünk egy kis időt a mentálhigiéné fontosságára.
Amikor minden hetedik gyermek küzd valamilyen mentális problémával, terjed a bullying, és a felnőtt lakosság nagy részének stressz-szintje is elképesztően magas, akkor egy egészségesebb társadalom kialakításában vezető szerepet kell kapnia a mentális egészségünk fejlesztésének. A fiatal generációt és szüleiket fel kell készíteni a közösségi média személyiségfejlődésre gyakorolt hatásaival kapcsolatban, hogy tudatosan védekezhessenek a káros hatások ellen. A digitális tudatosság megteremtése minden generáció közös érdeke.
A felnőtt lakosságnak biztosítani kell, hogy elég pihenőnappal rendelkezzenek, ezáltal növelve a munkahelyi stresszel való megküzdés lehetőségét. Angol mintára kompenzálni kell a hétvégére eső munkaszüneti napokat, az egészségügyi TAO bevezetésével pedig a komplex egészségmegőrző programot működtető munkáltatók win-win helyzetet tudnának kialakítani.
Az egészségtudatos nevelést már óvodás korban el kell kezdeni. Emelni kell a gyermekek által elfogyasztott étel minőségét, minimalizálni a káros anyagok bevitelének mennyiségét és a tömegsportok elérhetővé tételét, hogy biztosítva legyen számukra az egészséges fizikai fejlődés.
Vágjunk bele közösen!
Az egészségügyi prevenció nagyon komplex és fontos területet, de a valós alternatívaképzés nélküle elképzelhetetlen. Segítségével valóban egészségügyről tudunk beszélni, az eddig tapasztalt “betegségüggyel” szemben, hiszen a prevenció mint szemlélet jelenti azt, hogy tényleg az egészség kerül a középpontba, és nem a betegség. Mindannyian szeretnénk boldogan és egészségesebben élni, ehhez viszont változtatni kell a társadalom hozzáállásán, és azon, hogy a mindenkori hatalom mit tart fontosnak és mit támogat. Itt az ideje, hogy mi, emberek legyünk középpontba helyezve, hogy a magyar társadalom végre elérje a jól-létet. A komplex területhez komplex javaslatcsomagra is szükség van, hogy a fent említett egészségmegőrzés, mentálhigiénés javulás és gazdasági tehercsökkentés egyszerre valósuljon meg. Politikától független cél, mégis minden jóérzésű és tenni akaró politikusnak is fontos lehet, hisz a teljes társadalom életminőségét szeretnénk javítani. Tűzzük ki közösen a célt, és adjuk vissza a magyarok egészségét!