Amíg a főáramú gazdaságtan legnagyobb szószólói arra törekednek, hogy minél összetettebb, matematikai modelleket állítsanak elő, addig laikusként is körbenézve azt láthatjuk, hogy elvont elméleteik mennyire távol állnak a mindennapi élet valóságától, mivel a modern gazdaság tele van megoldásra váró, égető problémákkal.
Miért van az, hogy a gazdasági modellek mégsem tudják előre jelezni a gazdasági válságokat, ahogy azt 2008-ban sem sikerült? Honnan ered az az elképzelés, hogy az emberek közötti gazdasági interakciók egyenletek formájában leírhatók és természettudományos precizitással előre jelezhetők? Mi a felelős napjaink legnagyobb társadalmi, gazdasági, politikai problémáiért? A kapitalizmus, a közgazdaságtan vagy máshol kell keresni a választ? Ha az ember cselekedetei számokkal leírhatók, képes-e a mesterséges intelligencia helyettesíteni az emberi intelligenciát?
A Tiszta Lappal első adásában a közgazdaságtan problémáiról, egy új erkölcsi rend alapjairól, a klímaváltozásról és számos más fontos kérdésről is beszélgettünk Róna Péterrel.