Az elmúlt időszakban többször hallhattunk az Európai Uniós pénzek felelőtlen felhasználásával kapcsolatos groteszk, gyakran örkényi magaslatokat (vagy mélységeket) elérő megoldásokról. Nemrégiben az Átlátszó is csokorba szedte a legszükségtelenebb projekteket ( https://atlatszo.hu/kozpenz/2023/05/05/talajkilatotol-lombkoronaig-keressuk-a-leghulyebb-unios-penzfelhasznalast/), és a Második Reformkor is bejelentette (https://youtu.be/FpsQhm6ZUsE) a pénzfelhasználás világos és sötét oldalát bemutató vándorkiállítását.

Az ember ezen projekteket hallva nehezen állja meg nevetés vagy indulatok nélkül, kinek vérmérséklete és hangulata szerint. Azonban a forrásfelhasználással kapcsolatban nem állhatunk meg ennyinél.

Állandóvá vált kérdés ma Magyarországon, hogy a kormánypárttal, vagy annak döntésével kapcsolatos reakciók, cselekvések változtatnak-e bármit az életünkön. „Mi következik ebből?” Öncélú önpromócióról van szó, amivel egy szervezet hirdetheti magát a youtube-on? Lehet gerjeszteni az indulatokat, további O1G-zésbe tolva a hazai közéletet, felvéve a kesztyűt a permanens polgárháborús kultúrharc során?

Erre van elég szereplő a hazai közéletben, teljesen felesleges lenne ezeket a köröket újból megfutni. Azonban a vándorkiállítás olyan üzenetet hordoz magában, ami túlmutat önmagán. A Második Reformkor az első reformkorra akarja felhívni a figyelmet, és nem önmagára. Hiszen ami történelmünk egyik legszebb korszakára jellemző volt, az a polgári felelős gazdálkodás. És mi is az?

A polgári felelős gazdálkodás a fenntartható fejlődés alapvető pillére, amely a környezetvédelem, a gazdasági növekedés és a társadalmi igazságosság egyensúlyának megteremtésére törekszik. Az európai uniós finanszírozások felelőtlen felhasználása azonban sajnos jellemző a kontinens számos országában, és súlyos következményekkel járhat a gazdaságra és a társadalomra nézve.

Magyarország a 19. század második felétől kezdve átélt egy olyan időszakot, amelyben a gazdasági fejlődés és a modernizáció elérése érdekében a polgárok erőfeszítéseket tettek a társadalmi felelősségvállalás terén. Ebben az időszakban az ország gazdasága és társadalma még nagyon lemaradt a Nyugat-Európában tapasztalható fejlődéstől. Az európai forradalmak idején Magyarországon is elkezdődött a modernizáció és a gazdasági fejlődés folyamata, amelynek alapját a polgári reformok tették le.

A polgári felelős gazdálkodás gyakorlása a 19. század második felében Magyarországon az elsődleges célok közé tartozott. Az ország akkoriban számos olyan intézkedést hozott, amelyek a gazdaság modernizációját és a polgári felelősségvállalást erősítették. Például a kötelező iskoláztatás bevezetése, a bankrendszer kiépítése és az iparosodás támogatása mind azon intézkedések közé tartoznak, amelyek a polgári felelős gazdálkodást szolgálták.

A Második Reformkor szerint az ország gazdaságának stabilizálása és a fenntartható fejlődés érdekében újfent szükség van a felelős gazdálkodásra. Ez magában foglalja az államháztartási hiány csökkentését, a központi költségvetés átláthatóságának növelését, a közbeszerzési rendszer javítását és a korrupció elleni küzdelmet.

Az uniós források hatékony és felelős felhasználása szintén prioritást kell, hogy élvezzen Magyarországon. A Második Reformkor szerint a mindenkori kormány felelőssége, hogy javítsa az uniós források felhasználásának hatékonyságát és eredményességét, és biztosítsa, hogy azok az általános gazdasági növekedéshez és a társadalmi jóléthez járuljanak hozzá.

Az uniós források felelős felhasználása érdekében még számos intézkedést kell meghozni. Az átláthatóság és a számonkérhetőség növelése, az államháztartási fegyelem megerősítése és az állami szervezetek felelősségének növelése mind fontosak ezen a területen.

Összefoglalva, a polgári felelős gazdálkodás alapvető fontosságú a gazdasági és társadalmi stabilitás fenntartása szempontjából.  Ebből következően, az uniós források hatékony és felelős felhasználása kulcsfontosságú az európai gazdaság fenntartható növekedésének és jólétének biztosítása érdekében. A reformkori Magyarország pozitív példái mutatják, hogy a polgári felelős gazdálkodás elvei hatékonyan alkalmazhatóak és számos előnnyel járnak a gazdaság és a társadalom számára.

Ez az üzenet  több, mint egy elérhetetlen álom. A kiállítás pozitív példákat is hoz, jelezve, hogy nincs minden veszve, az uniós pénzeket fel lehet értelmes módon is használni. Azonban, amilyen az igény, olyan lesz a végeredmény. Ahhoz, hogy ezekből a pénzekből ne egy újabb kabaré kerüljön finanszírozásra, mi is kellünk.  Legyen ez egy olyan minimum, amit pártszínektől függetlenül elvárunk az aktuális kormányzattól. Először vígadva sírjunk, hogy aztán új fejezetet írjunk!  

Categorized in: