A családi vállalkozásokban rejlő legfőbb érték
Hazánkban a családi vállalkozások sajnos még nincsenek a közgondolkodás homlokterében, jóllehet a nemzetgazdaságban betöltött szerepük és az általuk képviselt szemlélet miatt sokkal kiemeltebben kellene szerepelniük a közbeszédben, ill. támogatniuk őket a döntéshozóknak.
A családi vállalkozások nemzetgazdasági jelentőségét elsősorban az a generációkon átívelő, akár többszáz éves időperspektíva adja, amely meghatározza üzleti döntéseiket, gondolkodásukat. Működési logikájukba kódolva van az elkövetkező generációkért való felelősségtudat, valamint a tradíciók és az innováció egyensúlyának megteremtése. Nyugat-Európában a gazdaság gerincét jelentik azok a családi vállalkozások, amelyek akár több száz éve folyamatosan ugyanazon a településen működnek és kiemelt jelentőséggel bírnak nem csupán az adott régióban élőkre (mint a legjelentősebb munkáltatók), hanem családi alapítványaikon keresztül ők az oktatás, a kultúra, az örökségvédelem, a civil szféra szervezői és pénzügyi támogatói is.
A következő generációért vállalt felelősség egyben azt is jelenti, hogy fontos számukra a természeti értékek megőrzése, jellemző rájuk a környezettudatosság, a körforgásos gazdasági szemlélet. Nem ritkán a hatékonyságnövelés érdekében olyan innovatív megoldások felé fordulnak, mint például a megosztásos gazdaság.
A generációváltás
Az utódlási folyamat minden esetben a családi cég legkritikusabb időszakát jelenti. Még a jelentős hagyományokkal rendelkező Nyugat-Európában is csupán a vállalkozások 25%-a veszi sikeresen a generációváltás akadályát, többségük az alapító nyugdíjba vonulásával, halálával jogutód nélkül megszűnik, vagy elveszti családi jellegét, ha felvásárolja egy nagyobb és tőkeerősebb versenytárs. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2016-ban publikált kutatása szerint az Európai Unióban évente hozzávetőlegesen négyszázötvenezer családi vállalkozást érint az utódlás kérdése. Ezek körülbelül kétmillió munkavállalót foglalkoztatnak, így a gazdaságra gyakorolt összhatásuk felbecsülhetetlen. Jól mutatja a probléma nagyságát, hogy óvatos becslések szerint is évente mintegy százötvenezer vállalkozás szűnik meg az utódlás hiánya miatt. Ez hatszázezer munkahely elvesztéséhez vezet.
Míg az Európai Unió nyugati tagállamaiban évtizedek, évszázadok alatt kikristályosodott minták teszik lehetővé a cégen belüli utódlást, addig a közép-kelet-európai régióban – történelmi okokból – mindennemű folytonosság hiányzik. Magyarországon és tágabb régiónkban a rendszerváltás idején alakult családi vállalkozások az elkövetkező években fognak szembenézni az első generációváltás embert próbáló feladataival. Annak érdekében, hogy ezek a családi vállalkozások ne szűnjenek meg jogutód nélkül olyan felkészült és motivált fiatalokra van szükség, akik nem riadnak meg a rájuk nehezedő hatalmas felelősségtől, megvan a képességük és az eltökéltségük arra, hogy átvegyék az alapító szülőktől, családtagoktól a vállalkozás vezetésével járó rendkívül nehéz és összetett feladatokat, és tovább vigyék a családi vállalkozást.
Megfigyelhető nyugat-európai tendencia, hogy a fiatal utód még a sikeres családi vállalkozások esetében sem a családi vállalkozásban képzeli el karrierjét, annak ellenére, hogy a prosperáló cég biztos anyagi feltételeket nyújtana számára, és egy felső polgári életszínvonalat garantálna. E jelenség hátterében gyakran az áll, hogy a fiatalt az idősebb generáció nem vonta be kellő időben a vállalkozás vezetésébe, nem adott lehetőséget, hogy megvalósítsa elképzeléseit, így a fiatal máshol kezdte el karrierjét, amit a későbbiekben már nem ad fel. Az sem ritka, hogy az alapító ugyan bevonta a vállalkozás vezetésébe az utódot, de olyannyira hozzászokott az egyszemélyes döntéshozatalhoz, hogy tényleges vezetői autonómiát nem biztosított a fiatal utód számára. Vagy ha át is adja a vállalkozás vezetését, időről időre visszatér, és magához vonja a vezetői feladatokat, nem hagyva teret a fiatalnak, hogy elképzeléseit megvalósíthassa. És sajnos az sem ritka, hogy a fiatal utód dönt úgy, hogy látva az előd családi vállalkozásért kifejtett emberfeletti, nem napi 8 órás és nem heti öt napos munkáját, elretten, és egy kényelmesebb életpályát választ magának a családi vállalkozás helyett.
Éppen ezért van jelentősége annak, hogy az utódlási folyamatot kellő időben megtervezze és végrehajtsa a családi vállalkozás, mert csakis akkor biztosítható az évszázadokon át tartó fennmaradás, ha a fiatalok, az utódok kellő időben teret kapnak, hogy megvalósíthassák elképzeléseiket. Mindennek természetesen előfeltétele a megfelelő képzettség és a fiatalban kialakult elhivatottság.