Horváth Félix, Imre Marcell, Terdik Csanád
Az OTP Fáy András Alapítvány decemberi felmérése alapján a 16 és 24 év közötti fiatalok 57%-a külföldi munkahelyen képzeli el magát tíz éven belül, és százból mindösszesen hatan biztosak benne, hogy 2033-ban Magyarországon fognak dolgozni. A fiatalok a jövőben gondolkoznak, és ezek a tragikus adatok abból következnek, hogy jelenleg teljesen bizonytalan a sorsuk hazánkban.
Életünk talán egyik legnehezebb időszaka az életkezdés. Pályaválasztás, továbbtanulás, családalapítás, otthonteremtés. Ekkor költözünk el szüleinktől (átlagosan 27 éves korban…), és anyagilag is próbálunk önállóvá válni. Viszont sajnos pontosan ebben az időszakban tapasztalják a fiatalok a legnagyobb bizonytalanságot, kilátástalanságot, illetve nem kapnak megfelelő útmutatást, mentálhigiénés segítséget, és mindezek közrejátszanak a külföldre való költözésben. Jelenleg elképzelhetetlen számukra, hogy saját tulajdonú ingatlannal rendelkezzenek, így marad az albérlet, melynek ára jelenleg az egekben van: 2015-től majdnem megduplázódott országos szinten. A fiatal generációt nézve minden hetedik gyermek küzd mentális problémával, és jelenleg semmilyen hatékony lépés nem történik sem a megelőzésre, sem a kezelésre.
A fent említett kutatás alapján a válaszadók 76%-a szerint rettentő nehéz munkát találni pályakezdőként, melynek egyik oka a szellemi tőkét igénylő munkalehetőségek hiánya. Az említett problémák következménye a családalapítás nehézsége. Ennek akadálya lehet például az anyagi jólét biztosítása vagy az egészségügy kérdése. Látható és érzékelhető tehát, hogy jelenleg számos problémával küszködnek a fiatalok, és rengetegen tervezik, vagy már el is hagyták Magyarországot. Ha nem tudjuk megállítani ezt a negatív tendenciát, tovább sérül az ország mind gazdasági, mind társadalmi szinten.
Ezen problémák csökkentését, megszüntetését csak a politika tudja végrehajtani a gyakorlatban. A jelenlegi politikai palettán a Második Reformkor Párt tűzte ki célul a fiatalok életkezdésének megkönnyítését, támogatását. Hisszük, hogy vissza kell adni az országot a fiataloknak!
A magyar közélet jelenleg nem az imént felsorolt, a fiatalokat érintő problémákról szól, a politikai erőknek nem érdekük megszólítani őket. Egyrészt, ha a választási matematikát vesszük figyelembe, sokkal kevesebben vannak, mint az idősek, másrészt pedig a kutatások alapján egy apolitikus társadalmi csoportként vannak beazonosítva. Továbbá fontos megjegyezni, hogy a 2RK által kitűzött szándék nem megvalósítható egy négyéves ciklus alatt. Épp ezért politológiailag érthető, hogy Magyarország jelenleg két legerősebb pártja miért az idősebb generációnak kíván megfelelni, és az ő érdekeiket előtérbe helyezni.
Ami azonban a legnagyobb probléma, hogy valójában őket sem képviseli senki, csupán a hatalom megtartása miatt tesznek időnként látszatintézkedéseket, gesztusokat. A jelenlegi társadalompolitikát előre kell mozdítani, de nem az idősek támogatásának felmondásával, hanem azzal, hogy visszaadjuk nekik a fiataljaikat, és őket is a fókuszba emeljük.
Nem négy- vagy ötéves politikai ciklusokban, hanem hosszú távon kellene gondolkozni a hazánkat sújtó problémák megoldásáról!
Amikor azt mondjuk, vissza kell adni a fiataloknak az országot, az nem csak az ő érdekük, hanem minden generációé. A szülők legfőbb gondja, hogy el tudják-e indítani a gyermekeiket az önálló életben. Nagyszülők tömegének szívfájdalma, hogy az unokájuk elment vagy el fog menni az országból. Ha visszaadjuk a fiataloknak az országot, azzal visszaadjuk a szülőknek gyermekeiket, a nagyszülőknek az unokáikat.
A Második Reformkor szerint a fiatalok életkezdésének támogatásával állítható meg a nagyarányú kivándorlás. Ez az ország – középkorúak és idősek egyaránt – életének a fejlődésével járna. Leveheti a szülők válláról a terhet gyermekük elindításában, a nagyszülők pedig nem lesznek rászorulva a kizárólagos online kapcsolattartásra az unokákkal. A 2RK ajánlata az idősek számára az elmagányosodás és a család hiánya helyett egy fenntartható jövőkép. A családalapítás nehézségeinek az enyhítése érdemi fellépés lehet a lakosságszám csökkenésével szemben.
Sokszor halljuk, hogy a fiataloké a jövő, viszont a jelennek is róluk kellene szólni. Vissza kell adni nekik a reményt, hogy van keresnivalójuk, jövőjük hazánkban. Otthonukká kell formálni Magyarországot, vissza kell adni az országot a fiataloknak!